trochę teorii
Głównym celem mojej pracy jest leczenie dolegliwości dotyczących narządu ruchu. Podstawowym narzędziem jest zarówno teoria jak i praktyka Terapii Manualnej w Modelu Holistycznym. Moimi pacjentami są osoby z dysfunkcjami i bólami kręgosłupa, stawów ramiennych, łokciowych, biodrowych, kolanowych oraz stóp i dłoni. Problemy dotyczące narządu ruchu to oczywiście nie tylko ból, lecz także, często powodujące dodatkowy niepokój, reakcje migrenowo-wegetatywne, stanowiące bardzo wdzięczne pole do działania medycyny manualnej. Należą do nich: szumy, bóle i łzawienia oczu, bóle twarzy, zasłabnięcia, omdlenia, mdłości, zawroty, wymioty i inne. Kolejną grupą dolegliwości są te, których przyczynę organiczną wykluczono obiektywnymi badaniami. Nie reagują one na klasyczne leczenie, mimo że objawy wskazują na narządy wewnętrzne. Są to tak często spotykane wśród pacjentów: bóle przypominające chorobę wieńcową (w stanach ostrych pozorujące zawał serca), przewodu pokarmowego, nerek, narządów rodnych - zwłaszcza u kobiet, i inne.
Następnym ważnym wskazaniem do stosowania terapii manualnej są wady postawy u dzieci i idące z nimi w parze problemy wieku dziecięcego. Do problemów związanych z aparatem ruchu u dzieci należy zaliczyć: odstawanie łopatek, okrągłe plecy (garbienie się), skrzywienie kręgosłupa (skolioza), dziecięcy kręcz karku, płaskostopie, nierówne trzymanie głowy i inne. Co się tyczy dolegliwości chorobowych wieku dziecięcego to wskazaniem do stosowania terapii są: bóle głowy zwane "szkolnymi", brak energii, ospałość, apatia, zaburzenia widzenia, częste bóle gardła i anginy, bóle brzucha i inne.
"Medycyna manualna w modelu holistycznym jest zwartym systemem zajmującym się leczeniem zaburzeń czynności narządu ruchu, ujmując go jako sferę integrującą osobowość człowieka. W następstwie tych zaburzeń pojawia się zmiana stanu tkanek okołostawowych, które przyjmują charakter patologicznej aktywności biologicznej. Świadomie oraz aktywnie podąża za dynamiczną zmiennością organizmu. Do tej zmienności dostosowuje procedury diagnostyczne, a także lecznicze. Bodźcami są zabiegi biomechaniczne, odruchowe oraz słowo. Ich zadaniem jest pozytywne stymulowanie osobowości ludzkiej do uruchomienia a następnie podtrzymywania procesu zdrowienia". Są to słowa doktora Andrzeja Rakowskiego, twórcy metody, która stała się podstawą moich działań terapeutycznych, a zarazem człowieka będącego autorytetem w tej dziedzinie medycyny.
Wskazania do stosowania terapii manualnej w modelu holistycznym:
- bóle głowy: przeciążeniowe i migrenowe
- bóle promieniujące do kończyn
- bóle stawów biodrowych, kolanowych, stóp
- bóle barków, łokci, nadgarstka
- bóle kręgosłupa we wszystkich odcinkach
- bóle kości ogonowej
- bóle brzucha, podbrzusza, pachwin, krocza (w przypadku gdy badania nie wykazują zmian organicznych)
- bóle przeszywające klatkę piersiową, opasujące, niby-sercowe
- dolegliwości migrenowo-wegetatywne: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zasłabnięcia, zawroty, mdłości (bez zmian stwierdzonych w badaniach)
- bóle twarzy, zębów, szczęki, uszu, oczu (bez zmian w badaniach).